Bojové športy

Ako vybrať rukavice na bojové športy? Tu je jednoduchý návod!

Bojové športy existujú už od nepamäti. Ľudí vždy fascinovalo pozerať na zápasy bojovníkov, či už načrieme do histórie v podobe zápasov v starovekom Ríme alebo sa pozrieme na dnešnú situáciu. Po celom svete sa organizujú zápasy v rôznych typoch bojových umení, ktorých je dnes nespočetné množstvo. Azda najväčšej obľube sa už dlhodobo teší box, vo svojich rôznych podobách, okrem neho je tu veľa bojových umení pochádzajúcich z výhodnej časti sveta, ktorých názvy sú často pre našinca nevysloviteľné a najznámejšie z nich určite poznáte. Robiť bojové umenia má mnoho výhod. Pokiaľ robíte bojové umenie ako hobby, získavate dôležité poznatky z oblasti sebaobrany, disciplíny, zlepšujete svoju fyzickú kondíciu a podobne. Bojové umenia však môžete robiť aj profesionálne, oblasť bojových športov je veľký biznis, v ktorom sa dajú zarobiť veľké peniaze. Tu treba zas vyzdvihnúť box, ktorý zo všetkých bojových športov zarába snáď najviac, keďže láka najviac ľudí. Tak ako iné športy, aj bojové umenia vyžadujú nejaké náčinie, ktoré pri ich vykonávaní potrebujete. Pri bojových športoch je to jedna zásadná vec – rukavice na box.

Povinná výbava

Rukavice na box sú povinnou výbavou vo všetkých formách boxu, kickboxu a thajského boxu a podobne, pokiaľ sa teda rozhodnete venovať sa nejakému bojovému športu, ich kúpe sa nevyhnete. Ako ich teda vyberať? Ako prvé si musíte stanoviť šport, na ktorý tieto rukavice budete používať. Existujú rukavice na tradičný box, kondičný box, thajský box, MMA zápasy, rukavice určené k boxovaciemu vrecu a rukavice na fit box. Keď si ujasníte tieto informácie, ako druhé vás budú pravdepodobne zaujímať samotné rukavice, najmä ich materiál, hmotnosť a veľkosť.

Ako na veľkosť?

Ako sa asi dalo čakať, veľkosť rukavíc je azda tým najzákladnejším kritériom pri ich výbere. Príliš veľké rukavice sa vám budú vyzliekať a ruku v nich budete mať voľnú, čo je nebezpečné, príliš tesné rukavice vás zas budú tlačiť. Ideálne by ste si mali rukavice pred ich kúpou vyskúšať, špeciálne v prípadne, že to budú vaše prvé rukavice na box. Veľa firiem má tabuľky s veľkosťami, na základe ktorých môžete približne určiť, aká veľkosť bude najvhodnejšia pre vás, avšak tie nie sú vždy najspoľahlivejšie a rukavice by ste si jednoducho mali vždy vyskúšať na vlastnej koži. Pri výbere veľkosti ešte treba myslieť na to, či plánujete pod rukavicami nosiť na rukách bandáže, ak áno, prispôsobiť im veľkosť rukavíc.

Aký materiál zvoliť?

Najlacnejšou možnosťou, ktorá je vhodná najmä pre začiatočníkov, sú rukavice na box vyrobené zo syntetickej kože. Za nízku cenu však platíte daň v podobe nižšej životnosti, pre ľudí, ktorí sa boxu venujú pravidelne a aktívne tak nie sú najlepšou možnosťou, sú však ideálne pre rekreačných športovcov, poprípade ako prvé boxovacie rukavice. Zlatou strednou cestou sú rukavice vyrobené čiastočne zo syntetickej kože, pri ktorých je vrchná časť rukavice, ktorá je najviac namáhaná, vyrobená z pravej kože a ostatné časti zas z umelej. Poslednou možnosťou sú rukavice na box vyrobené z pravej kože, najčastejšie hovädzej, ktoré majú najvyššiu životnosť, sú vhodné pre profesionálov, čo sa odráža aj na ich nie práve najnižšej cene. Ak sa však boxu plánujete venovať aktívne, sú rozhodne najlepšou možnosťou.

Hmotnosť je dôležitá!

Pri boxovacích rukaviciach sa udáva ich hmotnosť v jednotke s názvom unca (oz). Jedna unca je približne 26 gramov, hmotnosť rukavíc na box sa pohybuje v rozmedzí 8-20 uncí. Rukavice do 10 oz sú vhodné pre deti, juniorov a ženy, s hmotnosťou 10 oz sa používajú v zápasoch a rukavice nad 10 oz sa zas kvôli ich vysokej hmotnosti využívajú na tréning. A to je k základným vlastnostiam rukavíc na bojové športy všetko, vám už len zostáva nájsť ten správny model od spoľahlivej značky a prvý bojový tréning sa môže začať!

Kategórie